Pure Beauty hero image

Retinol i jego nieocenione działanie

Jeśli spośród wszystkich składników kosmetyków, miałabym wybrać jeden, który naprawdę działa oraz który świetnie uzupełnia codzienną pielęgnację bez zawahania wskazałabym na Retinol. Jego wielokierunkowe działanie pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów, a przy odpowiednim doborze produktu oraz właściwym stosowaniu może być przeznaczony do każdego rodzaju cery. Nie tylko regeneruje skórę ale dodatkowo odmładza, walczy z przebarwieniami oraz trądzikiem

Czym jest retinol?

Pewnie nie pierwszy raz spotykasz się z tą nazwą ale czy zastanawiałaś się czym jest ten składnik? Retinol w wielkim skrócie to najaktywniejsza forma witaminy A, a dokładniej jedna z jej pochodnych. Jest to jedna z najbardziej przebadanych substancji kosmetycznych dostępnych na rynku. Regularne stosowanie witaminy młodości bo tak jest nazywana, ma zbawienny wpływ na kondycję naszej cery. Jest zalecana każdej osobie po 30-tym roku życia a powodów by ją stosować jest wiele. Jednym z nich jest stymulacja komórki do odnowy, co powoduje, że skóra wolniej się starzeje.

Retinol i jego działanie

Retinol bardzo dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, dzięki czemu z łatwością penetruje do głębszych warstw naskórka. Sprawia to, że naskórek ulega procesowi złuszczania, czego efektem jest regeneracja. Stare, obumarłe komórki zastępowane są młodymi. Skóra tym samym staje się gładka oraz bardziej promienna. To jednak nie wszystko. Retinol potrafi dotrzeć nieco głębiej w skórę przez co pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Po kilku miesiącach stosowania można dostrzec, że skóra jest ujędrniona, pogrubiona a po przebarwieniach oraz bliznach potrądzikowych nie ma śladu. Retinol jest również idealnym rozwiązaniem dla osób które borykają się z trądzikiem. Potrafi bowiem zmniejszać łojotok skóry oraz redukować zaskórnik, łagodzi stany zapalne oraz przyspiesza procesy gojenia się skóry

Jak stosować by nie zrobić sobie krzywdy.

Jeśli nigdy nie stosowałaś retinolu ani retinalu, a chciałabyś zacząć przygodę z tą cudowną substancją, wybierz jesień lub zimę. Dlaczego? Ponieważ natężenie promieniowania słonecznego jest wtedy dużo mniejsze niż latem. Retinol wykazuje bowiem właściwości fotouczulające oraz uwrażliwia skórę na promieniowanie. Rozpoczęcie kuracji latem to recepta na przebarwienia skórne. Dlatego kremy z retinolem nakładaj na noc.

Kuracje retinolem rozpoczynamy od niskich stężeń np. 0,2% , wszystko po to aby zbudować na ten składnik tolerancję. Zbyt agresywne stężenie na początek mogłoby spowodować mocne łuszczenie skóry, przesuszenie oraz lekkie podrażnienia. Wraz ze zwiększeniem częstotliwości możemy zwiększać stężenie retinolu. Może jednak się zdarzyć, że skóra nie zareaguje za dobrze, wówczas będzie konieczny krok w tył i powrót do poprzedniego stężenia. Przez cały czas stosowania retinolu obserwuj swoją skórę i to jak reaguje na substancję.

Najbezpieczniej będzie go stosować na początek 1-2 x w tygodniu. Po ok 3-4 tygodniach jeśli skóra dobrze reaguje, będzie można zwiększyć częstotliwość stosowania do 3-4x w tygodniu. Pamiętaj, że to systematyczność jest kluczem do sukcesu. Cierpliwość popłaca, gdyż aby cieszyć się pełnymi efektami trzeba trochę odczekać. Pierwsze efekty kuracji można dostrzec po upływie ok 6 tygodni.

Podczas stosowania retinolu ( najlepiej na co dzień) pamiętaj o aplikowaniu kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (SPF 50). To Twój najlepszy przyjaciel w walce o młody i piękny wygląd.

Nie zapomnij również o odpowiednim nawilżaniu skóry. Każdego dnia stosuj kremy silnie odżywcze, które zadbają barierę hydrolipidową naskórka.

Czy mogę stosować retinol latem?

Twoja skóra ma wysoką tolerancję na retinol oraz pamiętasz o codziennym stosowaniu kremów z wysokim filtrem SPF, to jak najbardziej możesz stosować retinol latem.

Jeśli jednak Twoja skóra źle znosi retinol, nie do końca pamiętasz o kremie z filtrem lub planujesz wakacje w ciepłym, mocno nasłonecznionym miejscu to proponuje poczekać ze stosowaniem tej substancji na nieco chłodniejszą porę roku.

Dla kogo nie jest Retinol?

Osoby nadwrażliwe na witaminę A powinny wystrzegać się retinolu podobnie jest z kobietami w ciąży oraz karmiącymi piersią. Z przeprowadzonych badań wynika, że substancja stosowana zewnętrznie może w niewielkim stopniu zostać wchłonięta do krwiobiegu. U ciężarnych nadmiar witaminy A może spowodować wady rozwojowe płodu.

Nie powinno się również stosować retinolu na świeże rany, tuż po depilacji woskiem czy w trakcie kuracji zabiegami laserowymi.

Z czym nie powinno się łączyć retinolu?

Podstawowym błędem w pielęgnacji domowej jest stosowanie zbyt wielu produktów oraz substancji aktywnych na raz.

Retinolu nie powinno się łączyć w jednej rutynie z:

  • Kwasami AHA ( kwas migdałowy, kwas glikolowy) i BHA (kwas salicylowy)
  • Witaminą C (mają inne pH. Witamina C obniża skuteczność retinolu, dlatego sięgaj po nią o poranku a retinol nakładaj na noc)
  • Niacynamidem ( produkty te się uzupełniają jednak początkowo mogą działać zbyt silnie powodując przesuszenie)
Ilustracja artykułu - Retinol i jego nieocenione działanie